Erotuomarin koskemattomuutta loukattiin – Tapparalle 3 000 euron sakot!
Jääkiekon SM-liiga Oy on langettanut osakkaalleen Tamhockey Oy:lle 3 000 euron sakon yhtiön sisäisten sääntöjen rikkomisesta.
Kyse on 3.2.2016 pelatun Tappara–JYP-ottelun yhteydessä tapahtuneesta erotuomarin koskemattomuuden loukkaamisesta.
Erotuomarien kirjallisen selvityksen mukaan Tapparan toimitusjohtaja Mikko Leinonen osallistui ottelun päätyttyä päätuomari Petri Lindqvistin ja Tapparan päävalmentaja Jussi Tapolan väliseen, Tapparan vaihtoaitiossa/jäällä käytyyn keskusteluun ja työnsi kädellään päätuomari Lindqvistä sanoen ”mene pois”. Lindqvistin on kirjattu sanoneen tämän jälkeen Leinoselle ”älä koske minuun”.
Leinonen on omassa lausumassaan todennut, että hänen kätensä on saattanut osua tilanteessa erotuomariin. Leinosen lausuman mukaan erotuomari on pyytänyt tilanteessa Leinosta olemaan koskematta tähän.
Erotuomarin koskemattomuus on todettu jääkiekon sääntökirjassa ja se koskee myös ottelun päättymisen jälkeisiä tapahtumia ja myös seurojen toimitusjohtajia. Molempien asianosaisten kertomusten perusteella tilanteessa on ollut fyysinen kontakti, johon erotuomari Lindqvist on reagoinut molempien asianosaisten kertomusten mukaan samalla lailla.
Liigan sääntöjen ja yhteisesti sovittujen periaatteiden mukaan erotuomarin fyysinen koskettaminen on selvä erotuomarin koskemattomuuden loukkaus. Vastaavien tapahtumien ehkäisemiseksi Tapparalle asetetaan 10 000 euron uhkasakko, joka määrätään maksettavaksi, mikäli Tapparan henkilökunnasta muut kuin pelaajat syyllistyvät vielä kuluvalla kaudelle erotuomarin koskemattomuuden loukkaamiseen. Pelaajille on erilliset rangaistuskäytännöt kyseisen säännön rikkomisesta.
LUE MYÖS:
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen