Dortmund korvaamassa avainpelaajansa Chelsean brassitähdellä

Saksalaisen Bild-lehden mukaan Borussia Dortmund kaavailee Chelsean brasilialaista keskikenttäpelaajaa Ramiresia korvaajaksi Ilkay Gündoganille, joka on lähdössä seurasta kesällä.
Saksan maajoukkuepelaaja Gündogan pelaa Dortmundissa jo viidettä kauttaan, ja on ollut ryhmän avainmiehiä tälläkin kaudella. Hän myönsi Bildille hiljattain, että kaipaa uralleen uutta haastetta.
-Mitään ratkaisuja ei ole vielä tehty, mutta tässä vaiheessa uraa on jokaista siirtoa mietittävä erittäin tarkkaan. Mutta kuten sanoin, kaikki on vielä aivan auki, Gündogan kertoi.
Häntä on huhuttu Manchester Unitediin, Juventukseen ja Liverpooliin, missä hän pääsisi pelaamaan vanhan valmentajansa Jürgen Kloppin alaisuudessa.
28-vuotias Ramires on pelannut vain 12 ottelua Chelsean paidassa tällä kaudella. Guus Hiddink ei ole suonut hänelle juurikaan peliaikaa ja brassi on ilmoittanut halustaan vaihtaa maisemaa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon