Crosby, Gretzky… − hurjassa iskussa oleva Laine jahtaa todellisten NHL-legendojen ennätyksiä
Kuva: Getty Images
Hurjaan vireeseen NHL-kaukaloissa äitynyt Patrik Laine jahtaa loppukauden aikana melkoisia legendoja NHL:n teini-ikäisten pelaajien maalitilastoissa.
Kahdeksassa viime pelissä 10 maalia iskenyt Winnipeg-hyökkääjä Laine teki maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa pelatussa ottelussa Carolinaa vastaan kaksi maalia nostaen koko uransa saldon 71 maaliin. Samalla hän nousi alle 20-vuotiaiden maalintekijöiden tilastossa kuudenneksi jättäen taakseen NHL-legenda Steve Yzermanin, joka iski alle 20-vuotiaana 69 osumaa.
Ilman loukkaantumisia tai maalivainun totaalista katoamista Laine ohittanee vielä sellaiset supertähdet kuin Sydney Crosbyn (75) ja Wayne Gretzkyn (76). Winnipegillä on jäljellä vielä 17 runkosarjan ottelua, joten lähes maali per ottelu tahdilla myös Dale Hawerchuckin (81) kakkospaikka on mahdollisuuksien rajoissa. Kausina 1986-87 ja 1987-88 hurjat 92 maalia Los Angeles Kingsin paidassa nakuttanut Jimmy Carson voi sen sijaan suhtautua luottavaisesti ennätyksensä säilymiseen.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
