Championship jatkuu – miten käy Aapo Halmeen ja Barnsleyn?
Englannin toiseksi ylin sarjataso, Championship, jatkuu lauantaina. Se, että sarja pystytään pelaamaan loppuun, aiheutti melkoisen helpotuksen huokauksen Englannin FA:n toimistolla. Lopettaminen olisi johtanut todennäköisesti moneen selkkaukseen eikä oikeudenkäynneiltäkään olisi todennäköisesti vältetty, sillä Championshipin parhaat nousevat maailman rahakkaimpaan jalkapallosarjaan, Valioliigaan.
Kun systeemissä on mukana vielä play-off -aspekti, sarjan keskeytys ei olisi ollut vain kahden suoran nousijan ongelma vaan myös niiden joukkueiden, jotka olisivat saattaneet päästä play-offs -peleihin ja sitä kautta saaneet ainakin mahdollisuuden nousta Valioliigaan – ja isoille rahoille.
Sarja käynnistyy kahden seuran ollessa karkuteillä. Leeds ja WBA ovat vetäneet suhteellisen selvän kaulan haastajiin. Leedsillä on 71 pistettä ja WBA:lla piste vähemmän, kun kaksikon lähin uhkaaja, Fulham, on kuusi pistettä WBA:n perässä. Neljä pistettä Fulhamista on Brentford ja Nottingham. Preston on puolestaan neljä pistettä mainitun kaksikon perässä. Nämä kuusi joukkuetta ovat ne, jotka tällä hetkellä taistelevat noususta Valioliigaan.
Etenkin viimeiselle play-off -paikalle, jota Preston siis pitää hallussaan, on tunkua. Bristol on pisteen päässä, Millwall ja Cardiff kahden. Blackburn ja Swansea taas seuraavat pisteen perässä näistä. Kärjen takana on siis hyvin tasaista.
Vakiopaikan Barnsleyn kokoonpanosta valloittaneen Aapo Halmeen tilanne joukkueessa on ennakkoarvioissa hyvä, mutta sarjatilanne sitä taas ei ole. Barnsley lähtee koronatauon jälkeiseen loppukiriin sarjan jumbona. Sarjapaikan säilyttäminen vaatisi erinomaista loppukautta, sillä putoamisviiva on seitsemän pisteen päässä. Paljon tekemistä on siis edessä Halmeella ja kumppaneilla.
Englannin Championshipin ratkaisupelejä on tarjolla Viaplayn kautta. Lauantaina nähdään Viaplayssa kaksi ottelua suorin, kärkipään ottelu Fulham-Brentford alkaa 14.30. Birminghamin paikallispeli WBA-Birmingham alkaa puolestaan 17.00.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Suomen U21-maajoukkue valittu kesäkuun turnaukseen – lähes koko joukkue Veikkausliigasta
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?