Bilbaon huuma siirtynyt Korisliigan katsomoihin
Korisliigan katsojamäärät ovat huimassa nousussa. Sarjanousija Seagulls näyttää muille suuntaa.
Kun Korisliigaa on kohta pelannut viidennes, niin kotimaan pääsarjan yleisökeskiarvot ovat kääntyneet jyrkkään nousuun: 40 ottelun jälkeen Korisliigan yleisökeskiarvo on 1009, mikä tarkoittaa, että nousua on tullut 22% verrattuna viime kauteen.
Ykkösenä yleisökeskiarvoissa on Korisliigaan täksi kaudeksi noussut Helsinki Seagulls, joka on houkutellut lehtereilleen yleisöä keskiarvolla 1976 ennen joensuulaista Kataja Basketia (1272), kotkalaista KTP-Basketia (1117), Tampereen Pyrintöä (1075) ja Salon Vilpasta.
– Fantastinen alku miesten Korisliiga-kaudelle. Meillä on kovatasoinen sarja ja on hienoa, että katsojia on etenevässä määrin löytänyt tiensä katsomoihin, Koripalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Walldén kommentoi.
Suomalaisten koripallofanien yleisöryntäys Bilbaoon kannustamaan Suomen koripallomaajoukkuetta eli Susijengiä MM-kisoissa oli menestys, mutta Walldén antaa tunnustuksensa seurojen aktiiviselle markkinoinnille Korisliigan suhteen.
– Moni on kysynyt, että näkyykö Susijengin luoma buumi Korisliigan katsojamäärissä. Olemme luonnollisesti iloisia, mikäli Susijengi on innostanut uusia katsoja paikan päälle, mutta kyllä liigajoukkueen tässä kohtaa ansaitsevat taputuksen selälle.
– Moni joukkue on ollut aktiivisella markkinointiotteella liikkeellä. Lisäksi joukkueet ovat tarjonneet jännittäviä ja hyvätasoisia otteluita, joka on aina parasta markkinointia, Walldén kiittelee.
Viime kaudella Korisliigan yleisökeskiarvo oli runkosarjassa 824.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!