Bayern München superlupauksen kannoilla – pojalla ei ole edes ammattilaissopimusta vielä
Kuva: Getty Images
Bayern München on vahvistamassa hyökkäyspäätään tulevana kesänä ja nyt kiikarissa on vielä täysin uusi nimi: vasta 17-vuotias ranskalainen Darly N’Landu.
Vuodesta 2015 lähtien Lillea edustanut N’Landu on kuluvalla kaudella noussut niin Ranskan U17-maajoukkueeseen kuin seuransa kakkosjoukkueeseen. Esitykset ovat kuitenkin kiinnittäneet tiukasti Bayernin huomion France Footballin mukaan.
Tilanteen tekee erikoiseksi se, että N’Landulla ei ole edes ammattilaissopimusta Lillen kanssa. Seura haluaa lehden mukaan kuitenkin pitää helmestään tiukasti kiinni ja sopimustarjous on jo pöydällä.
Bayern saattaa kuitenkin parhaassa tapauksessa päästä lyömään kiilaa väliin ja siinä tapauksessa Lillen saama korvaus jäisi käytännössä kasvattajarahatasolle.
LUE MYÖS:
- NBA:n neljä parasta selvillä
- Ei yllätyksiä Sveitsissä – Suomi maanantaina kehissä
- Jannik Sinner kovaan saavutukseen
- West Ham kuilun partaalla
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin