Barcelonan koutsilta melkoinen veto: ”Voisin hyvin ostaa Francesco Tottin”
Kuva: Getty Images
FC Barcelonan valmentaja Luis Enrique kaavailee melkoista siirtoa kesällä. Hän kertoo olevansa kiinnostunut AS Roman veteraanipelaajasta ja seuraikonista Francesco Tottista.
39-vuotiaan Tottin sopimus päättyy tämän kauden jälkeen. Hän on saanut todella vähän vastuuta tällä kaudella, mutta on ollut todella tehokas peliminuutteihinsa nähden. Tottin ja Roman valmentaja Luciano Spallettin välit ovat tulehtuneet. Totti on pelannut Romassa vuodesta 1989, koko aktiiviuransa.
– Jos voin ostaa Tottin sopivalla hinnalla, miksi en hankkisi häntä Barcelonaan, kertoi Enrique La Gazzetta dello Sportin mukaan.
Enrique valmensi Tottia Romassa kauden 2011-2012.
– Totta kai olisi upeaa, että Totti saisi päättää uransa tyylikkäästi AS Romassa, missä on pelannut koko uransa. Olisi jopa outoa nähdä joku toinen pelipaita hänen pällään. Mutta katsotaan mitä tapahtuu, pallo on tässä asiassa Tottilla.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!