B-lohko Kanadan heiniä – superpari loisti
Tiistaina pelattiin MM-jääkiekon lohkovaihe loppuun. Suomi hävisi A-lohkon kärkiottelussa Sveitsille. Tämä tarkoitti sitä, että Sveitsi voitti lohkon ja Suomi oli toinen. Lohkon muissa otteluissa USA voitti Itävallan 4-1 ja varmisti samalla paikkansa jatkopeleihin. Latvia kukisti Unkarin 8-1 ja tuli tällä tuloksella lohkon kolmoseksi.
B-lohkossa Kanada oli varmistanut lohkovoittonsa jo ennen Tshekin kohtaamista. Kanukkien ammattiylpeys esti kuitenkin löysäilyn, vaikka alussa näyttikin, että Tshekki voisi Kanadan kukistaa. Kanada oli ottelussa 0-2 tappiolla, kunnes joukkueen superpari Sidney Crosby ja Macklin Celebrini laittoivat pelin pystyyn. Ensin Celebrini kavensi Crosbyn syötöstä toisessa erässä ja kolmannessa erässä sama kaksikko nosti Kanadan tasoihin. Voittomaalin teki reilut kymmenen minuuttia ennen loppua John Tavares.
Lohkon muissa otteluissa Ruotsi varmisti jatkopaikkansa voittamalla Slovakian 4-2. Norja voitti Tanskan jatkoajalla 3-2 ja ansaitsi samalla sensaatiomaisen kakkossijan omassa lohkossaan.
Tiistain tulokset tarkoittivat sitä, että puolivälieräpareista muodostuivat seuraavat: Sveitsi-Ruotsi, Suomi-Tshekki, Kanada-USA sekä Norja-Latvia. Kaikki puolivälierät pelataan torstaina.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Liverpool luottaa ykkösveskariinsa – pitkä jatkosopimus!
- Teemu Tainion poika isänsä jalanjäljillä – ”Hänen tukensa on ollut kaikki kaikessa”
- Aston Villa luovuttamassa : “En vastaa kysymyksiin tulevaisuudesta”
- Hallitseva mestari Chicago nousi kuilun partaalta: ”Oli vain ihan pakko selviytyä”
- Hongan ja HIFK:n välinen cup-ottelu saatiin pelattua – peli päättyi tasan
- Jesperi Kotkaniemi aiheutti tuskaisia hetkiä joukkuekavereilleen
- Kauhukakara Mario Balotellin vahva vire huomattu– ottajia olisi, seura kieltäytyy myymästä
- Kerttu Niskaselta upea nousu toiseksi – voittaja tarvitsi lääkärihoitoa
- Kimi Räikkönen ajoi ulos heti ensimmäisissä harjoituksissa
- Kimi Räikköstä kovaan sävyyn aiemmin arvostellut brittimedia jakoi vihdoin kehuja suomalaiselle