Asiantuntija: HIFK:n ranskalaispuolustaja NHL-seurojen kiikarissa

Kuva: Juha Tamminen
HIFK:n Yohann Auvitu on herättänyt joidenkin NHL-seurojen kiinnostuksen. Asiasta twiittaa TSN-sivuston jääkiekkoasiantuntija Darren Dreger.
Darrenin mukaan Auvitu on kelvollinen luistelija ja hyvä kiekonliikuttaja, joista on jonkin verran kiinnostusta NHL:ssä.
Jos alla oleva kuva ei aukea, katso se täältä.
Appears to be some NHL interest in French d-man, Yohann Auvitu. #18 for those scoring at home. Decent skater and moves the puck well.
Auvitu, 26, on pelannut viimeiset kahdeksan kautta Suomessa. Hän pelasi hyvän sesongin HIFK:n puolustuksessa iskemällä 48 runkosarjan ottelussa tehot 6+15=21. 18 pudotuspelissä hän viimeisteli lukemat 6+7=13.
Auvitu on mukana Ranskan MM-ryhmässä Pietarissa. Hän on kerännyt kolme syöttöpistettä viidessä pelissä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu