Arvostetulta pelaajalta tyly kuittaus Juventuksen ennätyshankinnalle: ”Seuraavat rahaa, eivät sydäntään”
Kuva: Getty Images
Tiistaina selvisi, että hyökkääjä Gonzalo Higuain siirtyy Juventukseen Italian pääsarjan kaikkien aikojen suurimmalla siirtosummalla. Argentiinalaiskärjen hintalappu oli huikeat 94,7 miljoonaa euroa, mikä on kaikkien aikojen kolmanneksi rahakkain siirto.
Siirto sai Serie A:ssa pelaavaa AS Romaa koko uransa edustaneen Francesco Totin avaamaan suunsa – negatiiviseen sävyyn.
– Tämän päivän pelaajat ovat kuin paimentolaisia. He seuraavat rahaa, eivät sydäntään. He vaihtavat ympäristöä voittaakseen palkintoja ja tienatakseen enemmän, 39-vuotias Totti sanoi La Gazzetta dello Sportille Goal.comin mukaan.
– Katsokaa miten kävi Higuainin kohdalla. Se on katastrofi.
Viime kaudella Higuain, 28, teki Napolille 36 liigamaalia. Vastaavaan ei ole kyennyt kukaan muu pelaaja nykymuotoisessa sarjasysteemissä.
LUE MYÖS:
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto
- Montreal katkaisi Carolinan putken
- Norja yllätti – jopa voitto lähellä
- Leijonat jälleen loistava – Latvia kaatui murskaluvuin
- Vegas nappasi ison voiton