Arsene Wenger ei saa potkuja Arsenalista: ”Seuran on pidettävä kiinni suurimmasta symbolistaan”
Kuva: Getty Images
Arsenalin managerille Arsene Wengerille on vaadittu potkuja monelta taholta. Nyt seuran toiseksi suurin omistaja, venäläinen oligarkki Alisher Ushmanov, on antanut vahvan tukensa Wengerin jäämiselle.
– Arsenalin tulokset ovat olleet tasaisia, he ovat koko ajan Valioliigan kärkisijoilla. Tämä on suuri ja hieno osa urheilubisnestä ja olen siihen hyvin tyytyväinen, Ushmanov sanoi Rossiya24:lle.
– Mutta aina urheilussa tulee ylä- ja alamäkiä. Mutta tämän seuran on pidettävä kiinni suurimmasta symbolistaan ja omaisuudestaan eli Arsene Wengeristä.
– Mielestäni Wenger on loistava manageri ja seuran on annettava hänelle mahdollisuus suunnitella uusi menestysprojekti. Seuran on pidettävä kiinni henkilöistä, jotka ovat luoneet menestystä. Ja Arsene Wenger on juuri sellainen, Ushmanov sanoi.
Wengerin sopimus päättyy kauden 2017 jälkeen.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!