Arsenalin tähti menetti malttinsa ja katseli punaista – pyysi nyt tekoaan anteeksi: ”Olen pahoillani”

Arsenalin hyökkääjä Alexandre Lacazette menetti malttinsa torstai-iltana pelatun Eurooppa-liigan ottelun lopulla ja lensi suoralla punaisella kortilla ulos kentältä BATE Borisovia vastaan.
Lacazette osui kyynärpäällään Aleksandar Filipoviciin ja katseli sen seurauksena punaista korttia 85. minuutilla lontoolaisten 0-1-tappiossa.
Nyt Lacazette on pyytänyt nöyränä anteeksi äkkipikaista tekoaan.
– Joukkueen pettäminen tuolla tavalla on pahin tunne. Minun olisi pitänyt pysyä rauhallisena, mutta se ei aina ole helppoa. Olen pahoillani, Lacazette kirjoitti Twitterissä.
– Vielä on 90 minuuttia jäljellä ja uskon joukkuetovereideni pystyvän siihen (jatkopaikan saavuttamiseen) ensi kierroksella.
Ottelu oli Eurooppa-liigan pudotuspelien ensimmäisen kierroksen ensimmäinen osaottelu. Toinen osa pelataan viikon päästä torstaina 21.2. Lontoossa.
- Chelsean miljoonahankinnat eivät auttaneet – vaikeudet Valioliigassa jatkuvat
- Bundesliigan viikonloppu starttasi suomalaiskohtaamisella
- Suomalaisilla vaisu päivä Toblachin sprinteissä
- Suomen kisaajat valittu MM-kisojen kenraaliin
- Sebastian Aho ylsi upeaan saavutukseen
- Chelsea rikkoi Valioliigan siirtoennätyksen
- Sebastian Aho taas Carolinan sankarina
- Sebastian Ahon hurja vire sai jatkoa
- Bayer Leverkusenin voittoputki katki – Bundesliigassa huipputasaista
- Niskaset loistavassa vauhdissa Ranskassa