Arsenalin ”Big Fucking German” jäämässä Lontooseen – ”Aluksi halusimme palata Saksaan”

Saksan maajoukkuepuolustaja Per Mertesacker siirtyi Valioliigan Arsenalin riveihin kesällä 2011. Brittifanit ovat ottaneet pakin omakseen ja antaneet hänelle lempinimen ”Big Fucking German”.
Guardian-lehdelle antamassaan haastattelussa Mertesacker paljastaa, että visiitin Lontoossa oli aluksi tarkoitus olla lyhyt ja uran päättyä kotimaassa.
– Kun saavuimme tänne oli selvää, että palaamme takaisin Saksaan. Mutta nyt tilanne on muuttunut: vaimoni viihtyy Lontoossa. Hän puhuu täydellistä englantia ja pohtii jäämistä tänne, saksalaispuolustaja kertoo.
Mertesacker lisää, että oma poika Oscar on syntynyt Lontoossa. Saksalainen ei sulje pois mahdollisuutta, että poika edustaisi joskus Englannin maajoukkuettakin.
– En päätä yksin perheemme tulevaisuutta. Eikä sitä koskaan tiedä, mitä tapahtuu.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa
- Roope Hintz hurjana – Coloradon suomalaiset tehokkaina
- Mikko Rantanen avasi maalitilinsä Carolinassa
- Aleksander Barkov maalasi – Jesse Puljujärvi palasi
- Dallasin suomalaiset loistivat – Miro Heikkisestä ikäviä uutisia
- Kevin Lankinen torjui Vancouverin voittoon