Lewis Hamilton avautui kunnolla – tämä ei ainakaan paranna välejä Valtteri Bottaksen kanssa
Kuva: Getty Images
Autosport kertoo, ettei Mercedes-tallin F1-kuski Lewis Hamilton halua enää jakaa dataa tallitoveriensa kanssa.
Hamilton haluaa jokaisen kuskin tekevän oman työnsä parhaan tuloksen saamiseksi. Englantilaiskuski ei halua, että on mahdollista matkia toisen ajotapaa.
– Menen ulos, ajan kierrokseni, teen kaikki kotityöni. Silti toinen voi nähdä kaiken, Hamilton tilitti.
Hamilton on esittänyt tallilleen pyynnön, joka takaisi yksityisyyden datan jaossa.
– Olen kysynyt tiimiltäni. En halua nähdä tallitoverieni dataa. Ei ole minusta reilua, että hän tekee parhaansa ja voin itse tutkia parhaan suorituksen tietokoneella. Datan ansiosta voi suoraan matkia toista. ”Ai, hän jarruttaa viisi metriä myöhemmin. Minäkin yritän tuota”. Siitä en pidä, Hamilton sanoi Autosportin mukaan Mersun sponsorin UBS:n haastattelussa.
Hamiltonin tallitoverina ensi kaudella toimii suomalainen Valtteri Bottas. Nyt on selvää, ettei Hamiltonia kiinnosta keskustella uuden tiimiläisensä kanssa parhaista mahdollisista ajotavoista, rengasseoksista tai mistään muustakaan, josta toinen saattaisi hyötyä.
LUE MYÖS:
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Suomen joukkue Rukan maailmancupin osakilpailuun nimetty
- Las Vegasin osakilpailussa skandaali – molemmt McLarenit hylättiin
- Lando Norris paalupaikalle Las Vegasissa
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Ilves ja KalPa vakuuttavasti puolivälieriin CHL:ssä
- Lukko jyräsi jatkoon CHL:ssä
- Oliver Kapanen pörssikärkeen
- Kroppa kunnossa! Kaisa Mäkäräinen uiskentelee bikineissä – katso kuvat
- Viaplayssa urheilun superviikonloppu – Formula 1 Qatarissa, Rukan maailmancup, Valioliigaa ja runsas NHL-kattaus
- Antti Aalto lensi pisteille Falunissa
- Arsenal vankisti sarjajohtoaan Valioliigassa
- Jordanin Jäljillä: Video – suomalaispelaajalle dramaattinen tappio
- Liiga ottaa käyttöön uuden sinisen kypärän jo perjantaina – Tätä se tarkoittaa!
- Marca: Herkkä Gerard Pique purskahti itkuun ottelun jälkeen – ”Tämä on ollut kauhein kokemukseni”
- Valmentaja paljasti: Manchester Unitedin kapteeni vaihtuu – ”Hän on lähdössä”
- 35 maaottelumaalia, 35 vuotta – ALS-tauti vei hyökkääjän nuorena hautaan
- Abukar Mohamed positiivisena EM-kotikisojen päätyttyä – ”Olen todella ylpeä jätkistä”